مقاله افتراق انگل‌هاي شايع از آرتيفکت‌ها در آزمايشگاه انگل‌شناسي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله افتراق انگل‌هاي شايع از آرتيفکت‌ها در آزمايشگاه انگل‌شناسي :


تعداد صفحات : 17

یکی از مشکلات رایج در آزمایشگاه انگل‌شناسی پزشکی, افتراق انگل‌ها از سایر عناصر موجود در مدفوع و مایعات بدن است که اصطلاحا (آرتیفکت) نام‌گذاری شده‌اند. درحالت کلی به عوامل زنده و غیر زنده‌ای که به هر طریقی درون نمونه بالینی قرار گرفته و به علت شباهت احتمالی با ارگانیسم‌ های انگلی, آزمایشگاه را دچار اشتباه در تشخیص کند, آرتیفکت گفته می‌شود.
آرتیفکت‌ها جز جدایی ناپذیر فرایند تشخیص هستند و از عوامل خطای رایج در آزمایشگاه هستند. افتراق آنها از عوامل انگلی پاتوژن با تشخیص درست انجام می‌شود که منجر به درمان مناسب عفونت ‌های انگلی می‌شود.
همان‌طور که معمولا هر تکنسین بی تجربه, اغلب یک مخمر یا سایر سلول‌های گیاهی را به اشتباه به عنوان آمیب شناسائی نموده یا پلاکتی را به عنوان انگل مالاریا می‌پندارد, احتمالا در شناسائی ارگانیسم ‌های انگلی که واقعا در نمونه مدفوع وجود دارد, ناموفق باشد.
عمده‌ترین شکل‌هایی که موجب سردرگمی ‌و تشخیص غلط در آزمایشگاه انگل‌شناسی می‌شوند, اسپورها, قطرات چربی, مخمرها, گلبول قرمز و ماکروفاژها هستند. در مقایسه با سایر بخش‌های آزمایشگاه تشخیص طبی توجه به‌این اشکال در بخش انگل‌شناسی کمتر است که پیامد آن, گزارش نتایج مثبت کاذب, درمان اشتباه و آسیب بیماراست. شناسایی, معرفی و افتراق آرتیفکت‌ها برای پرسنل آزمایشگاه‌ها, به‌ ویژه افراد بی تجربه, عامل مهمی ‌در تشخیص درست است. درمطالع حاضر, نکات تشخیصی کلیدی ارگانیسم‌های انگلی وافتراق آرتیفکت‌ها از آن ها و همچنین دسته بندی آرتیفکت‌ها انجام شده است.

لینک کمکی