مقاله طراحي «هاف نقشه خوان» و بررسي ميزان تأثير آن در سرعت و کيفيت بافت فرش دستباف.

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله طراحي (هاف نقشه خوان) و بررسي ميزان تأثير آن در سرعت و کيفيت بافت فرش دستباف. :


تعداد صفحات : 22

امروزه در ایران می توان انواع مختلفی از نقشه را برای بافت فرش دستباف عرضه کرد. برای مثال از یک طرح, بنا بر نوع کاربرد, انتخاب کارفرما و انتخاب بافنده, می توان به راحتی نقش شطرنجی, نقش عددی و نقش صوتی تهیه کرد. با این توضیح که استفاده از نقشه های صوتی در حال گسترش است و نسل جدید بافندگان برای استفاده از آن رغبت بیشتری از خود نشان می دهند, چراکه نقش صوتی از نظر سهولت کار, سرعت بافت, بهداشت حرفه ای و همچنین در برخی موارد تجاری, از نظر هزین نقشه نسبت به انواع دیگر, مناسب تر است و این در حالی است که نقشه خوان صوتی صرفاً عمل نقشه خوانی را انجام می دهد و تشخیص محل درست گره های خوانده شده کماکان بر عهد بافنده است.
در این تحقیق با طراحی هاف نقشه خوان (دارای شمار ثبت اختراع 88954) و بررسی عملکرد آن, با توجه به امکاناتی که فراهم می کند, مشخص شد که می توان عمل نشان دادن تارها را نیز, توسط دستگاه انجام داد. این کار که در این تحقیق از آن, به جهت سهولت در تشریح, با عنوان (چله یابی) یاد می شود, سرعت بافت را به میزان قابل توجهی, نسبت به انواع دیگر نقشه های فرش دستباف, بالا می برد.
در نقش انتخاب شده برای بررسی و مقایس بین انواع نقشه ها و هاف نقشه خوان, این نتیجه حاصل شده است که برای نقشه خوانی در هاف نقشه خوان به میزان نود درصد زمان کمتری صرف می شود.

لینک کمکی