مقاله مظاهر و کارکردهاي آناهيتا، اله? زن در ايران باستان (مطالع? نقش‌مايه‏ هاي ظروف زرين و سيمين ساساني حاوي نقش اين الهه)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله مظاهر و کارکردهاي آناهيتا, اله? زن در ايران باستان (مطالع? نقش‌مايه‏ هاي ظروف زرين و سيمين ساساني حاوي نقش اين الهه) :


تعداد صفحات :38

آثار هنری ایران, همچون هنر فلزکاری, در طول ادوار تاریخی, انعکاس‌دهنده‏ اندیشه‏ها و دیدگاه‏های مختلفی از جمله مسائل سیاسی, اقتصادی, آیینی و مذهبی بوده و در این میان آثار فلزی دوره ساسانی, که از نظر تعدد و تنوع نقوش در نوع خود بی‏نظیرند, بهترین نماینده انتقال باورها و تفکرات جامعه عصر خود محسوب می‏شوند. یکی از عناصر پرتکرار تزیین, از لحاظ نقوش به تصویر کشیده شده روی ظروف زرین و سیمین دوره ساسانی‏, نقش زنان یا اگر تیزبینانه اشاره شود, نقش ایزدبانوی آناهیتاست. در ظروف این دوره, آناهیتا به صورت زنی نیمه‌برهنه و خوش‌اندام, به همراه نقوشی فرعی همچون نیلوفر, سگ, ماهی, عقاب, انار, نوزاد, انگور, سبوی آب و... به تصویر درآمده است. مطالعات و بررسی‏های انجام‌گرفته اثبات می‏کند اشیای موجود در دستان این الهه و نقوش گیاهی, انسانی و حیوانی قرارگرفته در صحنه‏ نمایش او به نوعی اوصاف, مظاهر و کارکردهای وی را نمایانگر می‏کند که در اوستا به طور کامل در مورد آن سخن به میان آمده و بر همین اساس می‏توان گفت که هنرمندان دوره ساسانی با آگاهی کامل از باورهای اسطوره‏ای و مذهبی زمان خود به انتخاب این نقوش پرداخته‏اند.

لینک کمکی